فهرست

تاریخچه دانشکده ی توانبخشی

تاریخچه دانشکده توانبخشی بابل

1-روند گسترش دانشکده از بدو تاسیس:

        با توجه به نیاز کشور، دانشگاه علوم پزشکی بابل اقدامات اولیه را در سال 1370 جهت راه اندازی رشته فیزیوتراپی آغاز نمود . مجموع فعالیت های مسئولین محترم دانشگاه در طی سالیان متوالی نهایتاً منجر به تأسیس کارشناسی رشته فیزیوتراپی در سال 1387 و پذیرش تعداد 20 نفر دانشجو گردید و در سال 1394 باپذیرش دانشجو در سه رشته فیزیوتراپی، گفتار درمانی و شنوایی شناسی ساختار دانشکده شکل گرفت و ساختمان آن بوسیله جناب آقای دکتر پروفسور سمیعی در تاریخ 1395/7/5 رسماً افتتاح گردید. مساحت دانشکده 2750 متر مربع و دارای کلاسهای تئوری، عملی، آمفی تئاتر و کتابخانه و اتاق های مستقل اساتید و مدیران گروهها می باشد.

 

2- وضعيت دانشکده از جهات آموزشي پژوهشي و درماني از بدو تاسيس بطور اجمالي

*فعاليت هاي آموزشي

فعاليت هاي آموزشي دانشکده با سه گروه آموزشي بصورت روزانه و با پذيرش دانشجو در رشته های فیزیوتراپی ، گفتاردرمانی و شنوایی شناسی آغاز گردید . با گسترش فعاليت ها به تعداد دانشجويان افزوده شد بطوريكه امروز (سال 1400)مفتخر است كه اعلام نمايد داراي 3 گروه آموزشي ذکر شده فوق و بانضمام فیزیوتراپی ارشد بيش ازحدود 240 دانشجو در مقطع تحصيلي كارشناسي و کارشناسی ارشد فیزیوتراپی مي باشد.

همچنين با راه اندازي کتابخانه ، سرویس دهی به دانشجویان رشته های مختلف در دانشکده انجام می گردد.

آزمایشگاه بیومکانیک

*فعاليت هاي پژوهش

اين دانشکده با درك عميق از رسالت خود به منظور بكارگيري يافته هاي پژوهشي در امر آموزش و نيز ارائه پژوهش هاي بنيادي و كاربردي در امر تحقيقات نیز فعال می باشد.فعالیت های پژوهشی در قالب مقالات منتشرشده بوسیله اساتید دانشکده ، ارائه سخنرانی و مقاله به گنگره های داخلی و خارجی ، برگزاری کارگاههای آموزشی جهت توانمند سازی محققین دانشکده و چاپ کتب اساتید می باشد.

کتابخانه

 

جلسه پیش دفاع دانشجویی ارشد

مرکز تحقیقات اختلالات حرکت

کلاس آموزشی مجازی 

کلاس ارشد 

                                                         

فعاليت هاي درماني

دانشگاه جهت خدمات رسانی به اقشار آسیب پذیر جامعه و نیز به منظور ارائه آموزش های عملی و کاربردی به دانشجویان و همچنین در راستای نهادینه کردن دستاوردهای عملی و پژوهشی در زمینه علوم بهزیستی و توانبخشی نسبت به ارائه خدمات آموزشی و درمانی در بیمارستان ها و کلینیک های زیر اقدام می نماید.

الف: بیمارستان شهید یحیی نژاد بابل: که قدیمی ترین بیمارستان در استان مازندران در شهر بابل با 198 تخت فعّال واقع در بابل- چهار راه فرهنگ می باشد. در این مرکز کلینیک های آموزشی درمانی فیزیوتراپی و گفتار درمانی با امکانات کامل فعال می باشند.

ب: بیمارستان آیت اله روحانی بابل: جدیدترین و بزرگترین بیمارستان مازندران در شهر بابل با511 تخت فعّال واقع در بابل- خیابان گنج افروز- جنب دانشگاه علوم پزشکی می باشد. در این مرکز نیز هر سه کلینیک آموزشی درمانی فیزیوتراپی، گفتار درمانی و شنوایی شناسی فعالیت می نماید

ج: .بیمارستان شهید بهشتی بابل: که دارای 180 تخت و در این مرکز سه کلینیک آموزشی درمانی فیزیوتراپی ، گفتار درمانی و  شنوایی شناسی  فعّال می باشد .

د: بیمارستان کودکان شفیع زاده امیرکلا: که قدیمی ترین بیمارستان در استان مازندران در شهر بابل با حدودو 144 تخت فعال واقع در بابل- امیرکلا می باشد. در این مرکز هر سه کلینیک آموزشی درمانی فیزیوتراپی، گفتار درمانی،شنوایی شناسی در حال فعالیت و ارائه خدمات می باشند.

ه: کلینیک ویژه امید 2 ( فرهنگیان)" در این واحد نیز کلینیک آموزشی درمانی فیزیوتراپی دائر بوده و به ارائه خدمات آموزشی درمانی می پردازد.